Активности Клуба

Одржане су трибине:

О културном обрасцу – шта каже Матија?

На овој трибини, одржаној у новембру 2007. говорио је академик Матија Бећковић. Он је напоменуо значај дела Слободана Јовановића, те неопходност изградње културног модела модерног времена. Говорио је стихове из своје најновије поеме Кад будем млађи која је својеврсни подсмешљиви приказ културног обрасца појединих кругова српског друштва, махом препознатих као круг двојке.

Трибина је одржана у свечаној сали Матице српске у Новом Саду, а говорили су још и књижевни критичар Мирослав Алексић и Марко Арсенијевић, правник и привредник из Новог Сада.

У наредном периоду Клуб помаже организацију неколико трибина Двери српских у Плавој сали Скупштине града Новог Сада.

Клуб се ангажовао у процесу рехабилитације Слободана Јовановића пред судским органима. Овај процес предводила је Српска либерална странка, а завршен је одлуком надлежног суда у Београду, према којој се укида ранија пресуда из комунистичке, послератне Југославије којом је Слободан Јовановић лишен грађанских права и осуђен као непријатељ народа. Програм Клуба објављен је у књизи Како смо рехабилитовали Слободана Јовановића у издању Српске либералне странке.

Дана 11. новембра 2008. Клуб је организовао трибину на тему Унутрашња и/или спољашња искушења? на којој је главни говорник био академик САНУ проф. Владета Јеротић, а говорио је још катихета из Новог Сада, Радослав Малеш на тему О коренима индивидуализма. Трибина је одржана у великој сали Позоришта младих у Новом Саду.

Дана 12. децембра 2008. у свечаној сали Факултета техничких наука у Новом Саду, одржана је трибина на тему Културни рат у Србији на којој је главни говорник био проф. др Слободан Антонић, професор Београдског универзитета и један од водећих анлитичара Нове српске политичке мисли. Говорио је још и новосадски правник Александар Барац.

Са захуктавањем борбе око доношења новог Статута АП Војводине, Српски културни клуб узима учешћа у организацији јавне расправе на ову тему и организује два округла стола за дискусију овог документа за који савременици сматрају да је од судбинског значаја.
Први округли сто, који је привукао велику пажњу медија, укључујући јавни медијски сервис Радио телевизија Војводине одржан је 24. фебруара 2009. у Плавој сали Скупштине града Новог Сада. Са посетиоцима су разговарали господин Мирослав Мрнуштик, један од лидера Војвођанске партије, који је заступао идеју аутономије Војводине и господин Мироје Јовановић, адвокат из Новог Сада, аутор амандмана на предлог Статута АП Војводине које је у Скупштини АП Војводине поднела посланичка група Демократске странке Србије.
Други округли сто на исту тему, одржан је 19. марта 2009. у Амфитеатру СПЦ Војводина (СПЕНС) у Новом Саду, а са посетиоцима су ставове измењали, политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић, лидер Напредног клуба др Чедомир Антић, раније један од првих људи странке Г17 Плус, Владан Глишић из Двери српских, те Жарко Јанковић, копредседник УО Српског културног клуба.

Дана 18. маја 2009. гост Клуба је поново у великој сали новосадског „Позоришта младих“ био академик Владета Јеротић који је говорио на тему Шта је досада?.

Дана 13. октобра 2010. Клуб је заказао трибину под називом Парада поноса и савремено српско друштво, али је она забрањена нешто више од три сата пре почетка указом председника Скупштине града Новог Сада, Александра Јовановића, кадра Чанкове Лиге социјалдемократа Војводине. Као говорници, беху најављени Бранко Радун, политички аналитичар и један од водећих људи НВО Национални клуб Видовдан, Мирослав Паровић, представник Српског сабора Двери и Остоја Симетић, копредседник УО Клуба. Због забране, трибина није одржана како је планирано, већ су се говорници окупљеним Новосађанима обратили са степеница градске скупштине у присуству полицијске патроле. Забрана је привукла значајно интересовање медија.

Копредседник УО Клуба, Остоја Симетић, представљао је Удружење на семинару у Софији, главном граду Бугарске, од 24. до 27. октобра 2010. у суорганизацији Европског института из Софије и Института за међународну привреду и политику из Београда. Тема је била Однос српског цивилног друштва и органа власти. Представљени су резултати истраживања у 18 српских градова, а наредне године у 6 великих градова Републике Србије, организоваће се отворене дебате на теме које су назначили представници цивилног друштва у спроведеном истраживању.

17. новембра 2010. копредседници Клуба, Марко Арсенијевић и Остоја Симетић, гостовали су у Јеврејској општини Нови Сад, на позив омладине ове институције и представили програм и планове Клуба. Након уводног излагања, уследила је дебата о кључним проблемима српске државе и друштва, те о улози младих у друштвеним кретањима. Дебати је присуствовао и новоизабрани председник Јеврејске општине Нови Сад, господин Горан Леви. Решено је да се у будућности ојача сарадња наших организација и евентуално организује велика, заједничка трибина.

Powered by WordPress | Best at&t phone upgrade deals | Thanks to Free Tmobile phones, Facebook Games and Incinerador De Grasa